Aktualności Z życia powiatu

400 tys. zł na walkę ze skutkami katastrofy ekologicznej na Baryczy

Samorząd Dolnego Śląska przeznaczy 400 tys. zł na zakup pomp napowietrzających rzekę Barycz. – W opinii specjalistów to skuteczny sposób ratowania zanieczyszczonego ekosystemu – podkreślają władze regionu.

Przypomnijmy, na przełomie czerwca i lipca doszło do niebezpiecznego skażenia wody w rzece Barycz. Ekologiczna katastrofa objęła około 60-kilometrowy obszar między Raszycami a Nowym Grodziskiem. Zagrożenie sięgnęło również znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Stawów Milickich.

Podczas piątkowej konferencji prasowej marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski poinformował o aktualnej sytuacji w rejonie Doliny Baryczy oraz o działaniach podjętych przez samorząd województwa wobec zaistniałej sytuacji.

– Na szczęście dzięki szybkiej reakcji udało się odciąć dopływy Baryczy do Stawów Milickich. W ten sposób uchroniliśmy zarówno ryby, ale i rezerwat ptactwa. Skutki katastrofy będziemy odczuwać jeszcze długo, teraz najważniejsze jest ratowanie przyrody. Dlatego podjęliśmy decyzję o przekazaniu 400 tys. złotych na zakup specjalistycznych pomp do napowietrzania wody – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Wniosek o przekazanie 400 tysięcy złotych zostanie przedstawiony radnym sejmiku podczas najbliższej sesji. Pieniądze zostaną przekazane podlegającej samorządowi województwa spółce Stawy Milickie, która przeznaczy je na zakup specjalistycznego sprzętu do napowietrzania skażonej wody.

Jak podkreślają przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, w opinii specjalistów to skuteczny sposób ratowania zanieczyszczonego ekosystemu.

– To katastrofa, która ma podwójny wymiar – ekologiczny, ale też ekonomiczny. Cała lokalna branża turystyczna żyje wokół rzeki Barycz i z pewnością odczuje negatywne skutki zanieczyszczeń. Musimy więc ratować środowisko, ale też pomóc tutejszym firmom – dodaje Paweł Wybierała, członek zarządu województwa.

Wody Polskie: widać dalszą poprawę

Jak donosiliśmy w czwartek, przedstawiciele Wód Polskich poinformowali, że sytuacja na Baryczy poprawia się. Zgodnie z aktualizacją komunikatu z piątku 10 lipca, stan rzeki nadal jest monitorowany przez służby Wód Polskich i innych jednostek.

Widać dalszą poprawę. Napłynęła też informacja z RDOŚ w Poznaniu i RDOŚ we Wrocławiu, które przeprowadziły wizje terenowe rzeki Barycz. Na terenie województwa wielkopolskiego wizja została przeprowadzona na odcinku od miejscowości Odolanów do granicy województwa wielkopolskiego (ujścia Kanału Kuroch). Przeprowadzono także wizję terenową rzeki Kuroch od miejscowości Odolanów do ujścia do Baryczy. Na terenie województwa dolnośląskiego wizję przeprowadzono na odcinku od granicy z województwem wielkopolskim do miejscowości Stawno. RDOŚ wszczął postępowanie w trybie przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. W piśmie przesłanym przez RDOŚ we Wrocławiu do Wód Polskich zawarto między innymi następujące sformułowanie: Ze zgłoszenia wynika, że w dniu 1 lipca dyżurny DWIOŚ przyjął zgłoszenie od Kierownika Nadzoru Wodnego w Miliczu PGW Wody Polskie o zanieczyszczeniu Baryczy na odcinku między jazem Bolko a mostem w miejscowości Wróbliniec – informują Wody Polskie.

Foto główne: Anna Tarka/Wody Polskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *