Aktualności Z życia powiatu

Zieloni przeciwni chlewni w Olszy. Jest interwencja poselska

Na biurko burmistrza Milicza trafiła interpelacja poselska w sprawie planowanej budowie chlewni w Olszy, a także apel o wstrzymanie decyzji zezwalającej na tę inwestycję.

Posłanka Partii Zieloni Małgorzata Tracz złożyła 17 lutego 2020 roku interwencję poselską do burmistrza Piotra Lecha w sprawie planowanej budowy chlewni na 2000 sztuk tuczników w miejscowości Olsza 37 w gminie Milicz. Pismo z apelem o odmowę pozwolenia na inwestycję przesłało również wrocławskie koło Partii Zieloni.

Jak tłumaczą przedstawiciele Zielonych, sprawa stała się głośna dzięki zaangażowaniu mieszkańców Olszy i okolic, którzy zwrócili się o pomoc do wszelkich organizacji, partii i środków masowego przekazu.

Posłanka Małgorzata Tracz w swojej interwencji podkreśla, że raport inwestora opisujący wpływ planowanego przedsięwzięcia na środowisko posiada liczne braki i nieścisłości, co podważa zasadność realizacji tej inwestycji.

W przypadku realizacji inwestycji oprócz odoru, który podczas upałów będzie dokuczał mieszkańcom Olszy kluczowe jest również zagadnienie niedostatecznej ilości wody. W ubiegłym roku we wsi ograniczono zużycie wody tylko do potrzeb bytowych. W piśmie podniesiona została kwestia rozwiązania problemu usuwania gnojownicy – tłumaczą Zieloni.

Pobierz pełną treść interwencji poselskiej

„Mieszkańcy nie chcą oddychać śmierdzącym powietrzem”

Posłanka zwraca też uwagę, iż według inwestora planowany obiekt nie wymaga adaptacji do zmian klimatu.

Takie stwierdzenie nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości, co potwierdzają ogólnie dostępne badania naukowe i ekspertyzy. Wiedza o pustynnieniu Polski i zmianie klimatu, począwszy od podwyższenia średnich temperatur aż do wielomiesięcznych upałów i susz jest już powszechna i musi być uwzględniona w przedstawionym raporcie – podkreślają przedstawiciele Partii Zielonych.

Dodają, że planowana budowa chlewni budzi zdecydowany sprzeciw mieszkańców Olszy i okolic, którzy nie chcą oddychać śmierdzącym powietrzem z chlewni.

Boją się, że latem nie będą mogli otworzyć okien, okolica straci walory krajobrazowe a oni sami ewentualne korzyści ekonomiczne płynące z turystyki. Budowa tuczarni spowoduje (i już powoduje) konflikty w tej małej społeczności! Nie może być tak, aby jeden człowiek – inwestor nie liczył się z opiniami współmieszkańców – argumentują Zieloni.

Jak zaznaczają, popierają słuszne protesty mieszkańców Olszy domagających się przestrzeni do życia w zdrowych warunkach i w otoczeniu pięknej przyrody, którzy liczą na przyjazdy turystów podziwiających walory tamtejszej fauny i flory.

Pełna treść apelu Zielonych do burmistrza Milicza

foto główne: Pascal Debrunner on Unsplash

3 thoughts on “Zieloni przeciwni chlewni w Olszy. Jest interwencja poselska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *