Koronawirus w Miliczu – najważniejsze informacje
Zamknięte szkoły, żłobki, instytucje kultury – informujemy, jak wygląda sytuacja w powiecie oraz czym jest koronawirus, jak uniknąć zarażenia, co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie wirusa.
Koronawirus, czyli SARS Cov-2 wywołujący chorobę COVID-19 horoba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Co zrobić, gdy zauważymy symptomy choroby?

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są w 13 laboratoriach w Polsce. Próbki badane są już m.in.: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.
Władze miasta, powiatu i szpitala o koronawirusie
Co istotne, władze przypominają, że na terenie powiatu milickiego nie stwierdzono dotychczas przypadku zarażenia koronawirusem i apelują o zachowanie spokoju. 10 marca przedstawiciele miasta, powiatu oraz Milickiego Centrum Medycznego spotkali się, by omówić sytuację związaną z koronawirusem na terenie powiatu milickiego.
– Powiat milicki patrzy co się dzieje z koronawirusem. W niedzielę brałem udział w spotkaniu w sanepidzie. Okazało się, że w szpitalu pojawił się chory, u którego stwierdzono podejrzenie korowirusa. Zareagowaliśmy bardzo szybko, czyli szpital zrobił to, co powinien. Karetka z Wrocławia zabrała pacjenta. Dziś tj. 10.03 – spotkaliśmy się z dyrektorami szkół. Nie powinniśmy wywoływać paniki. – mówił Starosta Milicki Sławomir Strzelecki dla Telewizji Powiatu Milickiego.
– Milickie Centrum Medyczne jest przygotowane na wszystkie procedury. Pacjent, który pojawił się u nas, został przewieziony do szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Wszystkie procedury zadziałały. – potwierdził Prezes Milickiego Centrum Medycznego Andrzej Oćwieja.
– W sytuacji zagrożenia powinniśmy działać racjonalnie i wspólnie i pilnować się nawzajem, by nie wywoływać niepotrzebnych emocji. – apelował Burmistrz Piotr Lech.
Sytuacja w powiecie
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, w całym kraju uczniowie nie będą uczestniczyć w zajęciach przez okres dwóch tygodni. Gmina Milicza zamyka od czwartku, tj.12.03 szkoły, przedszkola i żłobek.
Jak możemy przeczytać we wspólnym dokumencie Burmistrza Gminy Milicza oraz Starosty Milickiego: „Działając w oparciu o zalecenia oraz decyzję MEN i Prezesa Rady Ministrów, wynikające z gwałtownego rozpowszechniania się koronawirusa, podjęta została decyzja o zamknięciu od poniedziałku tj. 16 marca 2020 roku do 25 marca 2020 roku placówek oświatowych (żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych). W czwartek i piątek (12-13 marca) w szkołach podstawowych, przedszkolach i żłobkach zapewnione zostaną zajęcia opiekuńczo-wychowawcze”.
Miliczanie nie wybiorą się popływać do Milickiej Fali. Zamknięta bedzie również Świetlica Środowiskowa Chatka Puchatka w Miliczu od poniedziałku 16 marca na okres dwóch tygodni oraz zawieszeniu zajęć w dniach 12-13 marca. Wszystkie obiekty OSiR-u Milicz.
Komunikat wydało także Milickiego Centrum Medyczne – Przychodnia w Miliczu, który została zamknięta do odwołania, jest już czynna. Planowany na 13 marca dyżur KRUS został odwołany.
Urzędy pracują normalnie, czyli od 7:30 do 15:30 w poniedziałki, wtorek czwartek i piątek oraz w środę od 8:00 do 16:00. Urzędnicy proszą jednak, by w miarę możliwości kontaktować się z urzędem telefonicznie lub mailowo.
„Ośrodek Pomocy Społecznej w Miliczu zgłasza gotowość pomocy osobom samotnym, w podeszłym wieku, mającym problemy z poruszaniem się, które nie mogą liczyć na wsparcie ze strony rodziny, sąsiadów lub znajomych.
Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 883 770 112 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.” – informuje Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Miliczu Marta Markowska.
ZUS podaje informacje, jak otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół – tutaj więcej informacji.
Uwaga na oszustów
Polska Policja ostrzega przed osobami, które wykorzystują epidemię koronawirusa i oferują do sprzedaży środki mające rzekomo cudowne właściwości zwalczające wirusa. Oszuści działają głównie w Internecie, podszywając się pod instytucje oraz organizacje mające na celu zwalczanie i zapobieganie szerzeniu się wirusa, a także zajmujące się jego leczeniem (w tym Służby Sanitarne czy Ministerstwo Zdrowia). W przypadku, gdy widzimy podobne ogłoszenie, niezwłocznie poinformujmy Policję – służby reagują na każdy przypadek informujący o potencjalnym oszustwie.
Zachęcamy, by informacji o sytuacji związanej z koronawirusem, szukać na oficjalnym stronach: Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, Światowej Organizacji Zdrowia czy Narodowego Funduszu Zdrowia.
Fot. główne: Pixabay