Aktualności Z życia Milicza

Miasto walczy ze smogiem. Ruszyła Milicka Kampania Antysmogowa

5 lutego oficjalnie ruszyła Milicka Kampania Antysmogowa, której celem jest wskazywanie możliwości związanych z poprawą jakości powietrza w Miliczu. Miasto zachęca, by m.in. zrezygnować ze spalania śmieci czy wymienić piec na bardziej ekologiczny.

Gmina Milicz wraz z Powiatem Milickim rozpoczęła Milicką Kampanię Antysmogową, w ramach której władze będą przypominać, jak przyczynić się do poprawy jakości powietrza w gminie. W kampanię zaangażowała się m.in. Młodzieżowa Rada Miejska, lek. med. Waldemar Łakiewicz, sołtys Łąk-Kamila Kidoń-Szczerba, pracownicy Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego w Miliczu czy miliccy kominiarze.

Głównym celem jest zwrócenie uwagi na zanieczyszczenie powietrza i sposobów na ograniczenie problemu. Jak podkreślają inicjatorzy akcji „jakość powietrza w naszej gminie ma niewątpliwie istotny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie” i zwracają uwagę na to, jakie konsekwencje wiążą się z oddychaniem złej jakości powietrzem.

Akcja obejmuje trzy kroki, które zakładają:

  • wymianę źródeł ciepła – mieszkańcy mogą skorzystać z programu obejmującego wymianę pieców na bardziej ekologiczną alternatywę, rezygnując z tzw. „kopciuchów”
  • prewencję i kontrolę – władze monitorują jakość powietrza w gminie za pomocą sensorów umieszczonych w Rynku, na Urzędzie Miejskim, przy akwarium plenerowym, na filii Ośrodka Kultury w Sułowie oraz przy remizie strażackiej w Gądkowicach. Mieszkańcy mogą sami monitorować stan powietrza na bieżąco na stronie www.milicz.pl w zakładce „Sprawdź jakość powietrza” lub z pobranej bezpłatnie aplikacji Syngeos. Kontroli podlegają również domowe piece oraz kotły grzewcze, gdy zachodzi podejrzenie, że spalane są w nich odpady lub paliwa zakazane.
  • edukację – akcja ma na celu także propagowanie proekologicznych zachowań, szczególnie wśród najmłodszych, dlatego m.in. w szkołach oraz przedszkolach planowane są wydarzenia mające na celu uświadomienie dzieci, jak mogą zadbać o środowisko
Źródło: milicz.pl

Fot. główne: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *