Aktualności Z życia Milicza

Obwodnica Milicza powstanie dopiero w 2029 roku?

Ruszyły konsultacje rządowego programu „100 obwodnic”. Wśród zapowiedzianych inwestycji znalazła się obwodnica Milicza, której budowa została zaplanowana na lata 2027-2029.

Na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury opublikowano dokumenty dotyczące programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Związane jest to z konsultacjami publicznymi projektu, które rozpoczęły się w piątek 14 lutego i potrwają do 20 marca.

Na liście zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach programu figuruje obwodnica Milicza. Droga ma liczyć 12 kilometrów, a jej budowa planowana jest na lata 2027-2029.

fot. Ministerstwo Infrastruktury

Obwodnica Milicza w ciągu DK15

W programie budowy 100 obwodnic znalazło się 7 obwodnic na Dolnym Śląsku. To obwodnice: Głogowa w ciągu drogi krajowej nr 12, Kaczorowa w ciągu drogi krajowej nr 3, Legnicy w ciągu drogi krajowej nr 94, Międzyborza w ciągu drogi krajowej nr 25, Milicza w ciągu drogi krajowej nr 15, Oławy w ciągu drogi krajowej nr 94 i Złotego Stoku w ciągu drogi krajowej nr 46.

Jak tłumaczą drogowcy, dla obwodnicy Milicza w ciągu drogi krajowej nr 15 nie były do tej pory prowadzone prace przygotowawcze. Planowana data ogłoszenia przetargu to drugi kwartał 2024 roku.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Milicza jest wyprowadzenie ruchu, jaki koncentruje się w mieście z uwagi na przebieg drogi krajowej nr 15 przez centrum Milicza. Ruch odbywa się na osi północ-południe pomiędzy Jarocinem, w ciągu drogi krajowej nr 11, a Trzebnicą w ciągu drogi krajowej nr 5.  Oba korytarze są ważnymi arteriami drogowymi, które są stopniowo przebudowywane do standardu drogi ekspresowej. Jest to również jeden z ważnych korytarzy pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem – wyjaśniają autorzy programu 100 obwodnic.

Podkreślają, że ruch przebiegający od Wrocławia w kierunku północnym ominie miasto, przez co nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców.

Miasto zostanie odciążone poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego z drogi przebiegającej przez ścisłą zabudowę miejską. Zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju – dodają przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury.

Dodajmy, że również w ciągu drogi krajowej nr 15, na terenie województwa wielkopolskiego, ma powstać obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa, a także obwodnica Koźmina Wielkopolskiego.

fot. GDDKiA

Program 100 obwodnic

Jak tłumaczą przedstawiciele GDDKiA, program określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Wskazuje również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas, to codzienność wielu Polaków. Aby zwiększył się komfort życia mieszkańców zatłoczonych dziś miast i miasteczek, wybudujemy w ciągu 10 lat 100 obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy poza tereny zabudowane i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach – podkreśla minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości około 820 kilometrów.

Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych – zapowiadają drogowcy.

W programie zostały ujęte zadania na różnym etapie przygotowania.

Wybór obwodnic do realizacji odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju.

Dla części obwodnic opracowano już dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, dla części jest prowadzony proces przygotowawczy. Są też takie zadania, dla których przygotowania dopiero się rozpoczną. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld złotych.

fot. GDDKiA

3 thoughts on “Obwodnica Milicza powstanie dopiero w 2029 roku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *