Aktualności Z życia powiatu

Powiat milicki wolny od potwierdzonych przypadków koronawirusa

Zero zachorowań, dwie osoby pod obserwacją i 77 w kwarantannie – to aktualne dane dla powiatu milickiego, w związku z epidemią koronawirusa. Władze naszej gminy zdementowały, jakoby jedna z osób, które zmarły w szpitalu we Wrocławiu, pochodziła z Milicza.

W środę rano Dolnośląski Urząd Wojewódzki poinformował o śmierci dwóch kolejnych osób zakażonych koronawirusem na Dolnym Śląsku. To dwaj mężczyźni: 41-letni oraz 71-letni. Obaj zmarli w szpitalu we Wrocławiu. W mediach pojawiły się informacje, jakoby jedna z tych osób pochodziła z Milicza. Zdementowały to władze naszej gminy.

Chcę powiedzieć zdecydowanie i jasno: teren powiatu milickiego, teren Ziemi Milickiej wolny jest od osób zarażonych koronawirusem. Ta osoba, która zmarła we Wrocławiu, nie była mieszkańcem gminy Milicz, nie była mieszkańcem powiatu milickiego, była hospitalizowana w milickim szpitalu do 10 marca i stąd wypisana trafiła do domu – wyjaśnia burmistrz Milicza Piotr Lech.

Wedle porannego raportu Milickiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej, w powiecie milickim aktualnie 77 osób jest w kwarantannie, a dwie pod obserwacją.

Czym jest nadzór epidemiologiczny?

Taki nadzór trwa 14 dni i odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Przeprowadzany jest „na wszelki wypadek” np. w sytuacji, gdy ktoś pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, ale nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub osobą chorą.

Najlepszym wyjściem jest wtedy praca zdalna, maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi osobami i wyjść z domu. Dwa razy dziennie należy mierzyć sobie temperaturę i uważnie kontrolować swój stan zdrowia.

Co z osobami objętymi kwarantanną?

Taka osoba przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) ma całkowity zakaz wychodzenia z domu – nawet gdy czuje się dobrze i nie przejawia żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów w psem. U osoby odbywającej kwarantannę zakazane są również odwiedziny.

Gdy taka osoba poczuje się gorzej, szczególnie jeśli pojawi się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinna natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

foto główne: Markus Spiske on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *