Z życia Milicza

Sprawdź, czym oddychasz. Raport jakości powietrza w Miliczu

Urząd Miejski w Miliczu opublikował raport o stanie powietrza z grudnia 2019 roku. Dane wskazują, że przez większość grudnia jakość powietrza była dobra, chwilami bardzo dobra lub umiarkowana, a tylko w niektórych momentach dostateczna.

Raport dotyczy pełnych 31 dni, a wykazywane pomiary są uśrednione do jednej wartości 24-godzinnej. Dane pochodzą ze stacji umieszczonych w Karłowie, Sułowie, przy Urzędzie Miejskim oraz w Rynku. Według danych zebranych z urządzeń pomiarowych pyły zawieszone o średnicy mniejszej niż 2.5 mikrometrów (PM2.5) w poniżej wymienionych miejscach przedstawiały się następująco:
Milicz Karłów – przez 15 dni jakość powietrza mieściła się w skali dobrej, 5 dni w skali bardzo dobrej, 10 dni to poziom umiarkowany, a 1 dzień dostateczny.
Gądkowice – przez 21 dni jakość powietrza mieściła się w skali dobrej, 4 dni w skali bardzo dobrej, 6 dni to poziom umiarkowany.
Milicz Rynek – przez 14 dni jakość powietrza mieściła się w skali umiarkowanej, 3 dni w skali dostateczne, 14 dni w skali dobrej.
Milicz Urząd Miejski – przez 16 dni jakość powietrza mieściła się w skali dobrej, 7 dni w skali bardzo dobrej, 7 dni w skali umiarkowanej, a 1 dzień w skali dostatecznej.
Sułów – przez 29 dni jakość powietrza mieściła się w skali dobrej a 3 dni w skali umiarkowanej.

W przypadku pyłów zawieszonych o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) dane wskazywały w każdym miejscu wartości identyczne jak w PM2.5.

Jaka jest różnica pomiędzy PM2.5 A PM10?

PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. To one uważane są za najgroźniejsze dla zdrowia człowieka, gdyż mogą przedostać się bezpośrednio do krwioobiegu. Przyczyniają się do wielu chorób, w tym: nasilenia astmy, powstawania nowotworów płuc, krtani czy gardła, zaburzenia rytmu serca czy wielu innych chorób i schorzeń. Z kolei PM10 to pył zawieszony, który negatywnie wpływa przede wszystkim na układ oddechowy. Odczuwalne ataki kaszlu, zapalenie oskrzeli, czy pogorszenie stanu zdrowia osób cierpiących na choroby układu oddechowego to skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem. PM10 wpływa również w negatywny sposób na cały organizm – zwiększając np. ryzyko zawału serca czy wystąpienia udaru mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *