Trwa akcja ratowania Baryczy. Nowe pompy zaczęły pracę
Stawy Milickie, dzięki pomocy finansowej dolnośląskiego sejmiku, kupiły specjalistyczny sprzęt do napowietrzania zanieczyszczonej wody w Baryczy. Nowo zakupione pompy właśnie rozpoczęły pracę.
Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego podjęli uchwałę w sprawie przekazania 400 tysięcy złotych na zakup pomp służących do napowietrzania wody w rzece Barycz. W piątek 24 lipca rozpoczął się proces napowietrzania zanieczyszczonej wody z użyciem nowego sprzętu.
– Nasze działania wynikają z troski o to piękne i unikatowe miejsce. Skutki katastrofy będziemy odczuwać jeszcze długo, teraz najważniejsze jest ratowanie przyrody – mówi marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.
Pieniądze przyznane przez dolnośląski sejmik zostały przekazane podlegającej samorządowi województwa spółce Stawy Milickie, która kupiła dzięki nim dwie specjalistyczne pompy: mniejszą o wydajności 475 m³/h i większą o wydajności aż 1250 m³/h.
Sprzęt, którego zadaniem jest napowietrzanie zanieczyszczonej wody, dotarł już w czwartek i po pomyślnie przeprowadzonych testach w piątek został uruchomiony w pełnym zakresie. Pompy będą pracowały okrągłą dobę przez najbliższe dni. W międzyczasie na bieżąco będą sprawdzane parametry wody.

Szybka reakcja uchroniła Stawy Milickie
Przypomnijmy, groźne dla środowiska zanieczyszczenie pojawiło się na Baryczy na przełomie czerwca i lipca. Dzięki szybkiej reakcji udało się odciąć dopływy wody do Stawów Milickich. To sprawiło, że skażenie nie dotarło do rezerwatu.
Dodatkowo Spółka Stawy Milickie, w porozumieniu z Wodami Polskimi oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu, zdecydowała o kontrolowanym zrzucie wody z kompleksu Stawno. Czysta woda zrzutowa ze Stawu Grabownica oraz Andrzej, doprowadzana z innych, niezależnych od Baryczy cieków, zasiliła rzekę w odcinku od jazu Bolko w kierunku Sławoszowic oraz Rudy Sułowskiej i Radziądza.
– Mam nadzieję, że podjęte działania pomogą w zminimalizowaniu skutków skażenia rzeki Barycz, która stanowi oś parku krajobrazowego. Wierzę, że już niedługo powróci tu życie – dodaje członek zarządu województwa dolnośląskiego Paweł Wybierała.
Rzeka Barycz przepływa przez największy w Polsce rezerwat przyrody. Niezwykły Park Krajobrazowy Dolina Baryczy to miejsce nazywane ptasim rajem. Najwięcej gatunków zwierząt można spotkać na terenie Stawów Milickich. To jeden z cenniejszych ośrodków ornitologicznych w Europie, a zarazem obszar największego kompleksu stawów hodowlanych w Polsce. Ze względu na wartości przyrodnicze i walory krajobrazowe Dolina Baryczy jest obszarem chronionym.