Aktualności Czas wolny Z życia powiatu

Nowa trasa rowerowa połączy Gruszeczkę i Książęcą Wieś

Prawie 3 mln złotych pochłonie budowa ścieżki rowerowej na odcinku Książęca Wieś – Gruszeczka, która połączy powiat trzebnicki z powiatem milickim. Trasa poprowadzi szlakiem dawnej kolei wąskotorowej.

W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim Michał Bobowiec, członek zarządu województwa dolnośląskiego, podpisał z władzami powiatu trzebnickiego umowę na dofinansowanie budowy tej ścieżki rowerowej. Całkowita wartość projektu to 2,8 mln złotych, a kwota dofinansowania to 2,3 mln złotych. Dotacja pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Nowa trasa będzie miała długość niespełna 6 kilometrów. Pomiędzy miejscowościami Książęca Wieś i Gruszeczka połączy odcinek ścieżki rowerowej w kierunku Milicza w miejscowości Gruszeczka oraz w kierunku Żmigrodu w miejscowości Książęca Wieś i będzie częścią trasy rowerowej łączącej Gminę Żmigród oraz Gminę Milicz.

To kolejny odcinek drogi dla rowerów w Dolnośląskiej Krainie Rowerowej. To obszar na północ od Wrocławia, w Dolinie Baryczy, niezwykle atrakcyjny dla turystów. Rodzinna wyprawa w okolice Stawów Milickich to doskonała propozycja dla osób preferujących turystykę weekendową. Budowana sieć dróg umożliwia bezpieczne zwiedzanie tych przepięknych przyrodniczo terenów. Oś północ-południe, która przebiega przez Dolinę Baryczy, jest dla turystyki rowerowej na Dolnym Śląsku bardzo ważna  – podkreśla Michał Bobowiec.

Budowa ścieżki rowerowej na odcinku Książęca Wieś – Gruszeczka przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach – ścieżka ta była do tej pory niekompletna, a rowerzyści zmuszeni byli korzystać z dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich o dużym natężeniu ruchu. Nowy odcinek trasy ma powstać do 2021 roku.

Rowerem z Milicza do Wrocławia

Przypomnijmy, że docelowo trasą rowerową, śladem kolei wąskotorowej, przejedziemy z Milicza, przez Żmigród, Prusice i Trzebnicę, aż do Wrocławia.

Prace związane z budową dróg rowerowych, które połączą jedną trasą stolicę Dolnego Śląska z Doliną Baryczy ruszyły w 2017 roku. Jak wówczas zapowiadali przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 powstanie najdłuższa trasa rowerowa na Dolnym Śląsku.

– To niezwykle istotne, ponieważ trasy rowerowe są ważnym elementem budowania potencjału turystycznego na Dolnym Śląsku. Jednocześnie warto pamiętać, że dla wielu Dolnoślązaków rower pozostaje środkiem codziennego transportu. Nowe drogi rowerowe mają służyć wszystkim użytkownikom. Zależy nam na tym, aby trasy te, dzięki zaangażowaniu samorządów lokalnych powstawały jak najszybciej – mówił marszałek Cezary Przybylski.

Partnerstwo (Prusice, Milicz, Żmigród, Wołów, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała i Trzebnica) na tę inwestycję pozyskało ponad 6,5 mln zł z RPO WD na lata 2014-2020. Docelowo kwota dofinansowania wyniesie ponad 9 mln zł, a całkowita wartość zadania ponad 12 mln zł.

Dolnośląska Autostrada Rowerowa

Trasy rowerowe docelowo mają stworzyć 150 km Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej, która m.in. połączy północ Wrocławia z istniejącą ścieżką rowerową w Gminie Milicz.

Inwestycja w głównej mierze ma przebiegać wzdłuż trasy dawnej kolei wąskotorowej przez powiat milicki i trzebnicki, a także wzdłuż zlikwidowanej linii kolejowej nr 311 obsługującej ruch na relacji Wołów-Malczyce przez Lubiąż, przebiegających przez powiat wołowski.

– Niezmiernie cieszy mnie ciągły rozwój infrastruktury rowerowej na terenie Dolnego Śląska. Sam jestem zapalonym rowerzystą i zapewniam, że z mojej strony zawsze będzie wsparcie dla projektów, które pomogą połączyć drogami rowerowymi miasta i ciekawe miejsca naszego regionu.  Mamy wspaniałe tereny, bardzo atrakcyjne dla osób jeżdżących turystycznie, rodzinnie, ale także z mnóstwem wymagających tras dla sportowców. Rosnąca liczba kilometrów nowych tras rowerowych przekonuje do dwóch kółek nowe rzesze Dolnoślązaków i przyciąga na Dolny Śląsk coraz większą liczbę turystów chcących aktywnie spędzać czas.  Tereny wokół Stawów Milickich są przepiękne i świetnie, że wkrótce będziemy mogli dojechać tam nowymi drogami dla rowerów od granic Wrocławia – komentował w styczniu Michał Bobowiec.

Sąsiadujące ze sobą samorządy (w sumie 15 gmin i powiatów) w 2017 roku założyły związek Dolnośląska Kraina Rowerowa, którego wspólnym celem jest budowanie marki obszaru w oparciu o bogatą sieć dróg i szlaków rowerowych, atrakcji turystycznych, oferty pensjonatów, restauracji, kąpielisk, basenów, łowisk wędkarskich, atrakcji dla dzieci, pięknej przyrody i różnorodnych krajobrazów.

Dolnośląska Kraina Rowerowa
Dolnośląska Kraina Rowerowa

foto główne: Unsplash

1 thought on “Nowa trasa rowerowa połączy Gruszeczkę i Książęcą Wieś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *