Aktualności Z życia powiatu

Woda ze Stawów Milickich wspomoże oczyszczanie Baryczy

Spółka Stawy Milickie zdecydowała o kontrolowanym zrzucie wody, mającym na celu wspomaganie oczyszczania skażonej rzeki Barycz.

Przypomnijmy, na początku lipca doszło do zanieczyszczenia rzeki Barycz, które objęło około sześćdziesięciokilometrowy obszar między Raszycami a Nowym Grodziskiem. Spółka Stawy Milickie, w porozumieniu z Wodami Polskimi oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu, zdecydowała o kontrolowanym zrzucie wody z kompleksu Stawno.

Czysta woda zrzutowa ze Stawu Grabownica oraz Andrzej, doprowadzana z innych, niezależnych od Baryczy cieków, zasilać będzie rzekę w odcinku od jazu Bolko w kierunku Sławoszowic oraz Rudy Sułowskiej i Radziądza. Zrzut wody przebiegnie stopniowo i potrwa 5 dni. Jeśli zajdzie taka potrzeba, działania te będą kontynuowane w kolejnych dniach.

– Skutki tej katastrofy ekologicznej rzeka Barycz odczuwać będzie przed długi czas. Musimy zrobić wszystko, aby życie jak najszybciej powróciło do tego niezwykle cennego przyrodniczo obszaru. Dlatego też zdecydowaliśmy o kontrolowanym zrzucie wody ze Stawów Milickich, który wesprze samooczyszczanie się rzeki oraz wzrost zawartości tlenu w wodzie – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Zrzut wody ma wspomóc odbudowę życia na rzece Barycz, ale również zabezpieczyć w wodę Rezerwat „Stawy Milickie” w jej dolnym biegu. Decyzja o zrzucie podjęta została po przeanalizowaniu wpływu takiego działania na dobrostan ryb i środowisko wodne w całym rezerwacie przyrody „Stawy Milickie”.

– Nasze działania wynikają z troski o najważniejsze ogniowo całej fauny i flory Doliny Baryczy. Czujemy się w obowiązku ratować ważne przyrodniczo obszary. To nie tylko nasze prawo, ale również moralny obowiązek. Co ważne, mimo zrzutu wody, ryby oraz inne zwierzęta żyjące na stawach są i będą bezpieczne – mówi Paweł Wybierała, członek zarządu województwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *